Nigdy nie umarłbym za swoje przekonania, ponieważ mogę się mylić.”
― Bertrand Russell

O stronie

Media głównego nurtu (telewizja, gazety, etc.) nie są skore, aby podawać nam źródła swoich informacji. Nawet gdy informacje te są ważne czy kontrowersyjne, a w świecie naukowym (i nie tylko) panują rozbieżne opinie na ich temat, przedstawia się je jako fakty i oczekuje od widza lub czytelnika, aby wierzył na słowo. Jednocześnie często manipuluje się danymi oraz informacjami, w taki sposób, aby wywołać oczekiwany efekt (strach, oburzenie, etc.), a poszczególni autorzy coraz rzadziej obiektywnie podchodzą do tematów, zamieniając swoje artykuły lub programy w rozgłośnie prywatnych opinii.

Strona, na której się znalazłeś ma na celu zebranie wszystkich dostępnych w sieci informacji na omawiane tematy i możliwie obiektywne ich przedstawienie, powołując się na odpowiednie źródła. A Ty, drogi odbiorco, będziesz miał możliwość wyrobienia sobie opinii opartej o fakty zamiast sensacji i medialnego szumu. Jeśli w tekście znajdą się prywatne opinie, to będą one poprzedzone odpowiednią adnotacją.

Jeśli uznasz, że to co piszę jest wartościowe, to proszę podziel się tym z jak największą liczbą osób.
Wrzuć linka na swoją tablicę FB lub poleć w komentarzu na YT. Włączmy wspólnie krytyczne myślenie.

O mnie

Od wielu lat jestem testerem oprogramowania oraz koordynatorem zespołu testerów i programistów. Nie jest to jednak moje jedyne doświadczenie, ponieważ w ciągu mojego życia pracowałem w wielu różnych branżach/zawodach. Jestem wielkim zwolennikiem logicznego myślenia oraz krytycznego podejścia do samych siebie oraz wszystkiego co nas otacza. Uważam to za deficytowy towar na dzisiejszym rynku 😉

Prywatnie jestem dużym entuzjastą tematyki szeroko pojętego bezpieczeństwa informatycznego. Big data, elektroniczna prywatność, cenzura czy nowoczesne technologie mogą i służą często niewłaściwym celom. Jednak w dzisiejszych czasach nie możemy pozwolić sobie na ignorancję w tym temacie, ponieważ może to przynieść bardzo duże konsekwencje już w całkiem niedalekiej przyszłości.

FAQ

Q: Ile czasu zajął Ci łącznie temat COVIDa?
A: Do tej pory (7 czerwca 2021) przynajmniej 500 godzin.

Q: Czemu część źródeł lub cytatów jest po angielsku?
A: Niestety nie wszystko da się znaleźć napisane w j. polskim. Szczególnie tyczy się to różnych badań, ale nie tylko. Staram się podawać źródła, które są dostępne, obiektywne, sprawdzalne. Dla osób, które mają problemy z angielskim polecam tłumaczyć źródła przy użyciu tłumacza google. Nie będzie to tłumaczenie idealne ale często wystarczające do zrozumienia tematu. Tutaj dobry poradnik.

Q: Czy planujesz weryfikować inne tematy?
A: Tak, najprawdopodobniej będzie to tematyka moich prywatnych zainteresowań. Nie jestem jednak w stanie podać żadnych terminów. Praca na pełny etat i dzieci skutecznie ograbiają mnie z wolnego czasu 😉

Q: Co z tymi cytatami Bertranda Russsella? Jesteś jakimś fanem?
A: Na tą osobistość trafiłem już jakiś czas temu przy okazji szukania różnych cytatów. Po zapoznaniu się z jego biografią oraz częściowo z dziełami mogę chyba uznać, że jestem fanem. Polecam przeczytać choćby ten krótki artykuł wiki na jego temat.

Q: W rozdziale “PERSPEKTYWA” podajesz liczbę 17999, tymczasem źródło podaje 17799. Czy to błąd?
A: Tak, ale w artykule do jakiego dałem odnośnik. Czerpie on dane z konkretnego zestawienia GUSu, ale prawdopodobnie ktoś się pomylił podając/przepisując liczby. Liczba z arkusza to 17999.

Q: Dlaczego tak dużo mówisz o źródłach, ale nie podajesz źródeł obrazków użytych na stronie?
A: Wszystkie użyte obrazy są na otwartej licencji “Free for commercial use, No attribution required.“. Zgadzam się jednak, że i tu warto podać źródła. Zrobię to jak skończę stronę.

Q: Jakie inne strony z dobrymi i sprawdzonymi materiałami polecasz?
A: Trudne pytanie bo w internecie jest sporo dobrych twórców, zarówno rodzimych jak i zagranicznych. Po skończeniu tematu “covida” zapewne przygotuję tutaj całą listę moich ulubionych źródeł i twórców.

Kontakt

Mimo iż pierwszorzędną zasadą ma być tutaj rzetelność, to jednak dopuszczam możliwość pojawienia się błędów na stronie. Może to wynikać np. z błędnej interpretacji danych (wiele źródeł, jakie się pojawią będzie dostępnych jedynie w języku angielskim oraz dodatkowo są one często pisane fachowym językiem).
Jeśli znajdziesz na stronie jakikolwiek błąd czy nieścisłość, to proszę o kontakt. Po zapoznaniu się z informacjami jakie mi przekażesz chętnie zaktualizuję tekst.

Email: weryfikuje@protonmail.com

Theme: Overlay by Kaira
weryfikuje.pl